Την Τετάρτη 18 Μαΐου τα Μουσεία είχαν τη γιορτή τους κι εμείς είπαμε να τα γιορτάσουμε!

Η φετινή διεθνής ημέρα Μουσείων ήταν αφιερωμένη στη «δύναμη των Μουσείων»

Γι’ αυτό κι εμείς μιλήσαμε γι’ αυτά, γνωρίσαμε τα είδη τους, μοιραστήκαμε με τους συμμαθητές μας ποια μουσεία έχουμε επισκεφθεί και ποια θα θέλαμε να επισκεφθούμε , συζητήσαμε τι μας προσφέρουν κι αναγνωρίσαμε την αξία τους στη ζωή μας. Είπαμε πως φεύγοντας από ένα μουσείο είσαι πλουσιότερος σε εμπειρίες, γνώσεις , εικόνες , συναισθήματα!

Ζωγραφίσαμε εκθέματα που έχουμε δει σε μουσεία και δημιουργήσαμε και οι ίδιοι εκθέματα μιμούμενοι αυτά των μουσείων, επηρεασμένοι από το μάθημα της Ιστορίας μας.

Ευχηθήκαμε , τέλος, από του χρόνου να επιτρέπεται και να είναι πιο εύκολη η πρόσβασή μας στα Μουσεία, ώστε  με το σχολείο μας ή την οικογένειά μας να μπορέσουμε να επισκεφθούμε πολλά από αυτά.

Γιατί…….τα μουσεία έχουν δύναμη!!!!

Διεθνής Ημέρα Μουσείων: 18 Μαΐου