Μια εξαιρετική εκπαιδευτική επίσκεψη στη λίμνη του Μαραθώνα πραγματοποίησε την Τετάρτη 16/10 η ΣΤ’ τάξη του σχολείου μας. Το πρόγραμμα είχε τίτλο «σπάμε το φράγμα» και ήταν σχεδιασμένο από την ΕΥΔΑΠ. Σ’ έναν υπέροχο καταπράσινο χώρο, με θέα τη λίμνη και το φράγμα, οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την αναγκαιότητα κατασκευής του φράγματος, τις συνθήκες κατασκευής του, τη χρησιμότητά του και άλλα πολλά και ενδιαφέροντα. Τι είναι πύργος υδροδότησης? Τι είναι σήραγγα? Φράγμα και τεχνητή λίμνη? Τι σημαίνει υπερχειλιστής? Αυτά ήταν μόνο μερικά από τα ερωτήματα που απαντήθηκαν. Επιπλέον, τα παιδιά έπαιξαν διαδραστικά παιχνίδια, πήραν συμβολικά δωράκια από την ΕΥΔΑΠ και απόλαυσαν το φυσικό περιβάλλον. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εξόρμηση!

Επίσκεψη της Στ’ στον Μαραθώνα