“We all smile in the same language!”

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών, η οποία εορτάζεται κάθε χρόνο σε όλη την Ευρώπη στις 26 Σεπτεμβρίου, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε’ τάξης, εργάστηκαν ομαδοσυνεργατικά στο μάθημα των Αγγλικών, με στόχο να περάσουν το μήνυμα της γλωσσικής ποικιλομορφίας της Ευρώπης.

Μετά από έρευνα στο διαδίκτυο οι μαθητές έφτιαξαν κατασκευές, αφίσες και κολλάζ με λέξεις σε διάφορες ευρωπαϊκές γλώσσες, συνοδευόμενες με τις σημαίες των αντίστοιχων χωρών. Στη συνέχεια , οι εργασίες τους τοποθετήθηκαν στο χώρο του σχολείου για να διαδοθεί το μήνυμά τους στους μαθητές και τις μαθήτριες όλων των τάξεων.

Οι μαθήτριες και οι μαθητές της Ε’ τάξης μέσα από την παραπάνω διαθεματική και διαπολιτισμική δράση ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τον ευρωπαϊκό γλωσσικό πλούτο, συνειδητοποίησν την αξία της πολυγλωσσίας και αντιλήφθηκαν την αναγκαιότητα εκμάθησης γλωσσών στη σημερινή πολυπολιτισμική Ευρώπη.

Δημιουργίες μαθητών της Ε΄ Τάξης για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.