Στις 27 Φεβρουαρίου τα δύο τμήματα της Ε΄ τάξης του σχολείου μας επισκεφθήκαμε την Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος , που πλέον στεγάζεται στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος.

Αφού παίξαμε κάποια κομμάτια μουσικής στο πιάνο της εισόδου και πήραμε τις πρώτες πληροφορίες για τον χώρο και την ιστορία της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδος, κατόπιν ξεναγηθήκαμε και γνωρίσαμε τους χώρους βιβλιοθήκης, μελέτης, εργασίας και δανεισμού βιβλίων.

Στη συνέχεια ανεβήκαμε στον Φάρο, το πιο ψηλό σημείο του Ιδρύματος, απολαύσαμε τη θέα και αγναντέψαμε τη θάλασσα!

Αφού ολοκληρώσαμε την ξενάγησή μας, συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «καινούριος φίλος στη βιβλιοθήκη».

Προσεγγίσαμε το κοινωνικό θέμα των μεταναστών και προσφύγων διαβάζοντας σχετικά αποσπάσματα βιβλίων. Συζητήσαμε και προβληματιστήκαμε πάνω στο περιεχόμενο, σχολιάσαμε την εικονογράφηση, κάναμε δραστηριότητα με τη βαλίτσα που «κουβαλά συναισθήματα».

Το πόσο ευχαριστηθήκαμε την ανάγνωση βιβλίων στα «βουναλάκια» , δε λέγεται!!!!

Φύγαμε με την υπόσχεση ότι πολύ σύντομα θα επισκεφθούμε ξανά την Εθνική Βιβλιοθήκη , αυτή τη φορά με τους γονείς μας , γιατί η αλήθεια είναι ότι ο περιβάλλων χώρος, οι εγκαταστάσεις , οι χιλιάδες τίτλοι βιβλίων μάς υπόσχονται αλησμόνητες στιγμές ανάγνωσης , χαλάρωσης και παιχνιδιού!!!!

Επίσκεψη της Ε΄ τάξης στην Εθνική Βιβλιοθήκη Ελλάδος