Μια εθελοντική δράση ανέλαβαν οι μαθητές της Β’ τάξης του σχολείου μας , στα πλαίσια του μαθήματος ‘Εργαστήρια Δεξιοτήτων’ στον κύκλο ‘εθελοντισμός-κοινωνική ευθύνη’. Σκοπός της δράσης ήταν να ξεναγήσουν τους μαθητές του 3ου  νηπιαγωγείου στον χώρο του Δημοτικού. Η πρώτη επαφή έγινε στο νηπιαγωγείο όπου όλοι γνωρίστηκαν μεταξύ τους, έγιναν ζευγαράκια, μίλησαν και έπαιξαν. Στη δεύτερη συνάντηση , οι μικροί γνώρισαν τους διευθυντές, επισκέφθηκαν την Στ’ τάξη και τα τμήματα της Α’ τάξης. Ξεναγήθηκαν σε όλο το κτίριο από τους συμμαθητές τους, ζωγράφισαν και τραγούδησαν. ‘Νιώσαμε μεγάλοι’, είπαν τα δευτεράκια. Ήταν μια πολύ όμορφη εμπειρία για όλους!
Ξενάγηση των μαθητών του Νηπιαγωγείου από τους μαθητές της Β’ τάξης στους χώρους του Δημοτικού